Ügymenetleírás telepengedélyezési eljáráshoz
ÜGYMENETLEÍRÁS IPARI TEVÉKENYSÉG BEJELENTÉSÉHEZ ÉS TELEPENGEDÉLY KIADÁSÁHOZ, MÓDOSÍTÁSÁHOZ
Ügyintézésre kijelölt szervezeti egység:
Neve: Sopron Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Igazgatási Osztály
Címe: 9400 Sopron, Új u. 12.
Elektronikus kapcsolattartás: (KRID azonosító) 106003110 (rövid név) SMJVPH (témacsoport) Önkormányzati igazgatás (ügytípus) Kereskedelmi ügyek
Ügyintézők, hivatali elérhetőségük:
Balázsné Rőczei Berta
Tel.: (99) 515-408
E-mail: balazsne.roczei.berta@sopron-ph.hu
Bokori Balázs
Tel.: (99) 515-154
E-mail: bokori.balazs@sopron-ph.hu
Hegedüs Ferenc
Tel.: (99) 515-467
E-mail: hegedus.ferenc@sopron-ph.hu
Vonatkozó jogszabály
- 57/2013. (II. 27.) Kormányrendelet a telepengedély, illetve a telep létesítésének bejelentése alapján gyakorolható egyes termelő és egyes szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről és a bejelentés szabályiról
- a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény
Illetékesség
Sopron város közigazgatási területe
Eljárási határidő:
Bejelentés esetében 8 nap, az engedélyezés eljárás során 21 nap, melyekbe nem tartozik bele a hiánypótlásra, tényállás tisztázására adott határidő, a szakhatósági eljárás és az eljárás felfüggesztésének időtartama, a hatóság működését legalább 1 teljes napra ellehetetlenítő üzemzavar.
Fizetendő igazgatási szolgáltatási díj
5.000,- Ft, amit átutalással lehet befizetni (számlaszám:Sopron MJV Önkormányzata, 11600006-00000000-52927267)
Az engedélyezési eljárás során a szakhatóságoknak fizetendő díjak:
Gy-M-S Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Osztály (az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat egyes közigazgatási eljárásaiért és igazgatási jellegű szolgáltatásaiért fizetendő díjakról szóló 1/2009. (I. 30.) EüM rendelet)
díj: 19. 400,- Ft
számlaszám: 10033001-00299633-00000000
közlemény: Sopron Népeü XI.21., telepengedély
a hatóság címe: 9400 Sopron, Fő tér 5.
Győr-Moson-Megyei Kormányhivatal Győri Járási Hivatal Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztály Környezetvédelmi Osztály / Természetvédelmi Osztály (14/2015. (III. 31.) FM rendelet a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól)
díj: 23.000,- Ft
számlaszám: 10033001-00299633-00000000
közlemény: igazgatási szolgáltatási díj / telepengedély
a hatóság címe: 9021 Győr, Árpád út 28-32.
Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Területi Vízügyi Hatóság (a vízügyi és a vízvédelmi hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 13/2015. (III. 31.) BM rendelet)
díj: 23.000,- Ft
számlaszám: 10033001-00283614-00000000
közlemény: telepengedély
a hatóság címe: 9021 Győr, Árpád út 28-32.
Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Soproni Kirendeltség (az egyes tűzmegelőzési hatósági, szakhatósági eljárásokért és szolgáltatásokért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjról szóló 16/2012. (IV. 3.) BM rendelet)
díj: 13.000,- Ft
számlaszám: 10033001-00283614-00000000
közlemény: telepengedély
a hatóság címe: 9400 Sopron, Tűzoltó köz 2.
A bejelentésköteles és a telepengedély-köteles ipari tevékenységek
A jogszabály meghatározza a telepengedély-köteles és a bejelentéshez kötött ipari tevékenységeket. Bejelentéshez kötött tevékenység esetén az adott tevékenység a szándék bejelentését követően végezhető, telepengedély-köteles tevékenység csak telepengedély birtokában.
Bejelentésköteles ipari tevékenység például
- egyéb bútor gyártása, irodabútor gyártása, konyhabútor gyártása
- egyéb szárazföldi személyszállítás vagy közúti áruszállítás, költöztetés alágazatba tartozó tevékenységek közül azon tevékenységek, amelyek esetében a tevékenységhez igénybe vett gépjárműv(ek)et külön jogszabály szerint telephelyen kell tárolni
- gépjárműjavítás, -karbantartás (ide sorolandó az autómosó, autókozmetika üzemeltetése is)
- játékgyártás
- orvosi eszköz gyártása
- fémmegmunkálás
- textil, szőrme mosása, tisztítása
Telepengedély-köteles ipari tevékenység például
- fémfelület-kezelés
- habarcsgyártás
- műanyag lap, lemez, fólia, cső, profil gyártása
- papír csomagolóeszköz gyártása
- tisztítószer gyártása
- nem veszélyes hulladék hulladékgazdálkodási engedély köteles gyűjtése, hasznosítása, ártalmatlanítása
A kérelem előterjesztésének módja:
Az ipari tevékenységet végzők, mint gazdálkodó szervezetek (egyéni vállalkozók, gazdasági társaságok) elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek, kérelmüket az alábbi linken tudják benyújtani:
epapir.gov.hu
cegkapu.gov.hu
Elektronikus kapcsolattartás: (KRID azonosító) 106003110 (rövid név) SMJVPH (témacsoport) Önkormányzati igazgatás (ügytípus) Kereskedelmi ügyek
A kérelemhez mellékelni kell:
- Igazolást az egyéni vállalkozó nyilvántartásáról vagy vállalkozói igazolványt,
- Gazdasági társaságok esetében aláírási címpéldányt
- Nem a kérelmező tulajdonában lévő ingatlan esetében az ingatlan használatának jogcímére vonatkozó igazoló okiratot (a tulajdoni lap kivételével);
- Haszonélvezet esetében – ha nem a tulajdonos, vagy a haszonélvező a kérelmező – a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot;
- Közös tulajdonban álló ingatlan esetében, ha nem a tulajdonostársak közössége a kérelmezõ, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okiratot,
- A eljáráshoz szükséges igazgatási szolgáltatási díj befizetéséről szóló feladóvevényt, engedélyezési eljárás esetén igazolást a szakhatósági díjak befizetéséről
- Képviseleti eljárás esetén írásbeli meghatalmazást
- Telepengedélyezési eljárás esetén a környezetvédelmi tervfejezetet
Az ipari tevékenység bejelentésével kapcsolatos eljárás
- Az ügyintéző a kérelem megérkezését követően haladéktalanul ellenőrzi, hogy a bejelentés megfelel-e a jogszabályban meghatározott követelményeknek. Ha nem, a bejelentést elutasítja és a bejelentés hiányainak megjelölése mellett figyelmezteti a szolgáltatót a tevékenység bejelentés nélküli folytatásának jogkövetkezményeire.
- Ha a bejelentés megfelel a jogszabályi előírásoknak, akkor a bejelentés megérkezését követően haladéktalanul megkéri az építésügyi hatóság állásfoglalását arra vonatkozóan, hogy a helyi építési szabályzat, szabályozási terv, meghatározott övezeti besorolás, illetőleg ezek hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 18. §-ának (2) bekezdése szerint a kérelemben feltüntetett telepen az adott tevékenység végezhető-e. Bár a tevékenység végzése a bejelentés után megkezdhető, ha megállapítást nyer, hogy az adott tevékenység a telepen nem végezhető, az ipari tevékenység végzése megtiltásra kerül és a jegyző a telepet bezáratja. Éppen ezért érdemes a kérelem benyújtása előtt az övezeti besorolásról Sopron MJV Polgármesteri Hivatal építésügyi ügyintézőjénél előzetesen tájékozódni.
- A fenti bekezdésben meghatározott feltétel fennállásának vizsgálatát követően az ügyintéző a telepet nyilvántartásba veszi és az interneten közzéteszi. Az ipari tevékenységről vezetett nyilvántartás nyilvános, a jegyző a nyilvántartás megtekinthető a www.sopron.hu weboldalon, vagy a www.kertev.hu portálon.
- A nyilvántartásba vételről kézbesítés útján értesül a Kérelmező, a jogszabályban feltüntetett szakhatóságok, a területileg illetékes munkavédelmi és munkaügyi hatóság, a Soproni Rendőrkapitányság, valamint az önkormányzati adóhatóság.
- A szakhatóságok a jogszabályban meghatározott esetekben a telepen ellenőrzést folytathatnak le, melynek eredményéről tájékoztatják a jegyzőt.
A bejelentés elmulasztása
Az ipari tevékenység bejelentésének elmulasztása bírsággal sújtható, ami az adott szolgáltatási tevékenység bejelentésére előírt illeték húszszorosának megfelelő összeg, de legfeljebb 50.000 Ft, ismételt mulasztás esetén legfeljebb 75.000 Ft.
A telepengedély kiadásának rendje
- Az ügyintéző a kérelem megérkezését követően haladéktalanul ellenőrzi, hogy a kérelem és annak mellékletei megfelelnek-e a jogszabályban meghatározott követelményeknek. Ha a kérelem hiányosan került benyújtásra, az ügyintéző a pótolandó dokumentum megjelölésével, határidő tűzésével hiánypótlásra szólítja fel az ügyfelet 8 napon belül.
- Amennyiben a kérelem a jogszabályban előírtaknak megfelel, az ügyintéző függő hatályú döntést hoz, melyben többek között értesíti az eljárásban részt vevő ügyfeleket és szakhatóságokat az eljárás megindításáról. A szakhatósági megkeresés ezzel egy időben történik.
- Az eljáró ügyintéző a telepengedély iránti kérelem elbírálása során az építésügyi hatóság megkeresésével köteles meggyőződni arról, hogy a helyi építési szabályzat, illetve annak hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 18. § (2) bekezdése szerint a kérelemben feltüntetett telepen az adott tevékenység végezhető-e.
- Az eljárás során ügyfélnek minősül a teleppel közvetlenül szomszédos, a teleppel közös határvonalú, telekhatárú ingatlan tulajdonosa, társasház esetében a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, lakásszövetkezet esetében az elnök.
- A teleppel közvetlenül szomszédos – közös határvonalú, telekhatárú – ingatlanokkal rendelkezni jogosultak adatait, valamint a telep használatának jogcímére vonatkozó okiratban foglaltak igazolásához szükséges tulajdoni lap másolatot a jegyző hivatalból, az ingatlanügyi hatóság megkeresése útján vagy a számítógépes ingatlan-nyilvántartási rendszer használatával szerzi be.
- A jegyző köteles a telepen helyszíni szemlét tartani. A helyszíni szemle időpontjáról értesül a kérelmező, az ügyfelek és a szakhatóságok. Az értesítés tartalmazza az arra való figyelemfelhívást, hogy az értesített személyek távolmaradása a szemle megtartását nem akadályozza. Távolmaradás esetében a szemle időpontja előtt a jegyzőhöz írásban beadott észrevételeket a jegyző a szemlén ismerteti.
- A helyszíni szemléről a jegyző jegyzőkönyvet készít. A szakhatóságok szakhatósági állásfoglalásukat a szemle megállapításairól felvett jegyzőkönyvbe mondhatják. A jegyző a jegyzőkönyv egy-egy példányát megküldi azoknak a személyeknek, akiket a szemle időpontjáról értesített.
- Az eljárás végén a jegyző a szakhatósági állásfoglalások figyelembevételével a rendelkezésére álló adatok alapján hozza meg döntését. Amennyiben a telepengedély kiadásának feltételei fennállnak, a jegyző erről határozatot hoz és a telepengedély kiadásával egyidejűleg az ipari tevékenységet nyilvántartásba veszi, amiről igazolást ad ki.
- Az ügyintéző a telepengedély megadásáról vagy a kérelem elutasításáról szóló határozatot közli:
- a kérelmezővel
- az ügyfelekkel
- az eljárásban részt vevő szakhatóságokkal
- a területileg illetékes munkavédelmi és munkaügyi hatósággal
- az önkormányzati adóhatósággal
- a városi rendőrkapitánysággal
Adatváltozás bejelentése
- Az ipari tevékenység végzője a telepengedély megadását, illetve a bejelentést követően a nyilvántartásban szereplő adatokban (például: székhelycím-változás, üzemeltetési idő) bekövetkezett változást – az ipari tevékenység változtatását ide nem értve – haladéktalanul, írásban köteles bejelenteni a jegyzőnek.
- A telepen folytatott ipari tevékenység változása esetén az új tevékenység tekintetében a jegyzőnek új eljárást kell lefolytatnia.
- A telep használatára jogosult személyében történő változást annak megfelelő igazolása mellett az új jogosult köteles bejelenteni.
- Az ipari tevékenység megszüntetését az ipari tevékenység végzője köteles a jegyzőnek a megszűnést követően haladéktalanul bejelenteni és – telepengedély-köteles tevékenység esetében – a telepengedélyt leadni.
Az ipari tevékenység végzésével kapcsolatos egyéb tudnivalók
- Az ipari tevékenység végzője, illetve alkalmazottja ellenőrzéskor eredeti okirattal vagy másolattal köteles igazolni, hogy eleget tett az ipari tevékenységre vonatkozó bejelentési kötelezettségének, illetve rendelkezik telepengedéllyel, továbbá megfelel a külön jogszabályban meghatározott feltételeknek.
- Abban az esetben, ha az ipari tevékenység folytatója a tevékenységére vonatkozó jogszabályi előírásoknak nem tesz eleget, vagy telepe a hatályos jogszabályi, valamint az engedély alapját képező feltételeknek nem felel meg, és felszólítás ellenére sem teszi meg a szükséges intézkedéseket, a jegyző hivatalból vagy a vonatkozó jogszabályi előírások megtartásának ellenőrzésére egyébként jogosult más hatóság kezdeményezésére, az észlelt hiányosságok megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra, a tevékenység telephelyen történő gyakorlását felfüggesztheti, valamint a napi üzemeltetési, nyitvatartási időtartam meghatározásával vagy más módon korlátozhatja, vagy a telepet ideiglenesen bezárathatja.
Frissítve 2021.01.11