Történet a Határról
"A valóságban benne rejlõ lehetõségek megvalósulása
nem szükségszerû hanem erõfeszítés és jóakarat kérdése ".
(Bibó István)
 A képek egy hosszan elhúzódó dráma végérõl beszélnek, amely -mindeddig úgy tûnik-, szerencsésen végzõdött. A végkifejlet a részvevõk elõtt homályban volt, és a bukással, a retorzióval is számolni kellett.
A mi történetünk tágabb kerete a nagy történelmi dráma. Egy orosz városnévben sûrûsödik: Jalta. E baljós név a mi negyven éve tartó drámánkat jelenti. Kelet-Közép-Európa elrablását, sztálini-szovjet rend brutális bevezetését és triumfálását. A mi szubrégiónk, amelyik mindig is “Európa Occidentális”, a nyugat-európai történeti-társadalmi minta követõje, ekkor elraboltatott: belekényszerült, majd belemerevült egy keleties, államszocialistának nevezett erõszak-rendszerbe. E rend egyik szimbóluma a "vasfüggöny". A Balti-tengertõl, le a Földközi-tengerig kettéosztotta Európát.
Míg a szerencsésebb napnyugati népek a vasfüggönyt a színházhoz társították, addig Kelet-Közép-Európa népeinek a bezártságot, mindennapok keserû valóságát jelentette…
Tagjai voltunk egy tábornak, a harcias "béketábornak". Magyarország is csak egyik barakk volt, nevezhették akár a "legvidámabb barakknak"… Ámbátor a mélyebbre tekintõ egyáltalán nem találta vidámnak a renegátok és a vidám hullák országát. Mi, akik belül voltunk a vasfüggönyön, egy lefokozott-leértékelt életet éltünk. Leárazott, "félig bevallott" életet. Úgy elõdeink gazdag és áldozatos életéhez, mint történelmi -kulturális hagyományainkhoz mérten. Elreteszelve egy valóságos és hihetõ jövõ elõl. Viszont kaptunk megfélemlítést, hamis tudatot, alig elviselhetõ hatalmaskodást, erõszakot, infantilizmust és "életpótlékot". Alig fizetett teljes foglalkoztatottságot, s némi -"kollektivizmusnak" nevezett- hamis, államilag ellenõrzött akolmeleget is, és valláspótlékként kommuna-utópiát.
Bár e a korábban virulens és expanzív rendszer a nyolcvanas évek végére láthatólag elfáradt és megereszkedett, mint a rossz anyagú konfekcióruha, mi, akik "másként gondolkodókként" ellene szervezkedtünk, politizálgattunk egyáltalán nem gondoltuk, hogy most már a végjáték következik...
A végjáték Lengyelországban, és a Duna-mentén kezdõdött.
Ma már többet tudunk a "nagypolitika" döntéseirõl, a színfalak mögötti tárgyalásokról, alkukról. Ám tudjuk azt is, hogy a Római Birodalomhoz hasonlított Szovjetunió és szatellit - országai gyors összeomlását tudtunkkal egyetlen politológus-kremlinológus sem jövendölte meg.
Végül, 1989 nyarán, augusztus 19-én Magyarországon. Sopron mellett szakadt szét a "vasfüggöny", pár tucat civil, amatõr szervezõ, amatõr politikus áldozatos és a naivitásig jóhiszemû tevékenysége eredményeképpen.
A genius loci-ról: Akik itt éltünk és élünk, "Nyugat" limesén, Magyarország és Ausztria határán; a "Határon", közelrõl és valóságosan, mondhatni a "bõrünkön" tapasztaltuk, mi volt a vasfüggöny. Túlbiztosított védelem, végig a határ mentén, az "éles", a valóságos trianoni magyar-osztrák határtól pár száz méternyire. Erõs és magas drótkerítés volt, elõtte nyomsáv, és egy alacsonyabb drótsövény a vadriasztást elkerülendõ. Határõr õrsök, ellenõrzõ pontok, elektromos riasztás: fokozott éberség. Éleslövészet a barakkból menekülõkre.
Sopron, ez a szép középkori város gyönyörû természeti környezettel "Határõrváros" volt, a nyolcvanas évekig csak különleges engedéllyel látogatható. Az idetartó vonatokon nyomozók szaglásztak szökevényjelöltek, "határsértõk" után.

* * *

1989 "a csodák éve volt"

"..Hisszük, hogy valami bontakozik a világban, párhuzamosan az ellentmondás és a halál erõivel, amelyek elhomályosítják a történelmet, bontakozik az élet és a meggyõzés ereje, az emberi felemelkedés hatalmas mozgalma, melyet kultúrának nevezünk, s amely szabad alkotás és szabad munka terméke.." ( Albert Camus: A magyarok vére 1957, Párizs.)

E tömör és tiszta sorok a leghûbben kifejezik a reményt a fehérizzásnak azt a fokát, amely 1956-os magyar forradalomtól 1989-ig tartott. A múlt századi magyar reformkor és az 1848-49-es polgári forradalom volt a történelmi példa. Az elõkép pedig 1956; jelképeiben is föltámadva, és gesztusaival is hódítva közöttünk.
1989 csillag volt, a kelet-európai népek hajnalcsillaga, megkésett történelmi igazságszolgáltatás.
Megéreztük a történelem e tájának pentaton lüktetését. Ért-e engem, ért-e bennünket az a külhoni, akihez e sorok íródnak? Kétség gyötör.
Érzi-e ennek a népnek a különös, fojtott izzását, a pentatónia lüktetését, e különös magyar ritmust, nem csak a zenénkben, de a nyelvünkben is lüktetõ pentatóniát..
Tartogattuk magunkat a romboló és romlandó idõkben, és mint a huszárló a trombitahangra, füleltünk a történelem közeledõ, egyre hallhatóbb, igazi szívverésére:
 

Az "Áttörés"

"Köszönjük Úristen! Megszervezni sem lehetett volna jobban!" (Egykori szervezõ)

"Demokratának lenni, annyit jelent, mint nem félni". Bíbó István, a század nagy magyar politikai gondolkodója, az ’56-os forradalom államminisztere írta e sorokat. Ezzel bíztattuk egymást akkoriban, ha mégis féltünk.
Amikor, 1989 júniusában, a "Páneurópai Piknik" eszméje megfogant, az államszocialista Kelet-Európa már megroggyant, de még nem számolta rá a történelem... Reményteljes, bizakodó hónapok voltak mögöttünk, bátrak voltunk, a legjobb-legszebb tulajdonságainkat csiholta ki a kor: e kétségkívül történelmi idõ.
A Szovjetunióban a sikertelen "uszkorényije", majd a gorbacsovi "peresztrojka és a "glasznoszty" zûrzavarában elkezdõdött ugyan a máig tartó felbomlás és történelmi mélyrepülés; ám akkor még -ne feledjük- Magyarországon állomásozott –45 éve ideiglenesen?- a Szovjet Hadsereg Déli Hadseregcsoportja. Legnyugatibb egysége a Soprontól (a magyar-osztrák határtól) mintegy húsz kilométerre, pár kilométerre a helytõl ahol az ifjúságomat töltöttem. A "ruszkik" jelenléte megszokott, hétköznapi dolog volt mifelénk.
Kelet-Közép-Európát "föladta" a Szovjetúnió, de még nem lehettünk biztosak benne, hogy valóban végük van az elvtársaknak, hogy "Tovariscsi Konyec", amint azt az ellenzéki Magyar Demokrata Fórum elhíresült plakátja akkoriban hirdette.
Aggasztó híreket hoztak a szomszédos Romániából. Miközben a magyar- osztrák határon
-1989 május elején- megkezdõdött 350 kilométer hosszú "vasfüggöny" bontása, Romániában a Ceausescu-rezsim "körzetesítés" címen falvakat akart eltüntetni. Szögesdrót építését kezdte el a határon, és lövetett a menekülõ állampolgáraira, a románokra és a magyarokra egyaránt.
A hajdani Német Demokratikus Köztársaság fennállása 40. évfordulója megünneplésére készülõdött: "40 Jahre Erfolg", és ugyanakkor elkezdõdött a polgárainak kiszivárgása az országból, e "meseországból". Sokan -1989-ben is- Magyarországra jöttek, a Balatonhoz, hogy ott találkozzanak a nyugati rokonokkal, ismerõsökkel. Az idegeikben érezték a változásokat, nem akartak visszamenni "a 40 év siker" földjére, különösen a fiatalabbak, s lassan megteltek velük a táborok és a szálláshelyek.
1989 július 12-én Georges Bush, az USA elnöke, a Marx Károly Közgazdságtudományi Egyetemen az ellenzéki pártok képviselõi elõtt beszélt...
Valahogyan így forgott velünk és körülöttünk akkor a világ ahogy most itt, ebben a gyönyörû, gyõzelmesen tüntetõ, korai nyárban felidézem a 10 esztendõ elõtti önnön-magunkat.
E tíz év elõtti, mára már történelemmé merevült "sztoriról", a mi határnyitó történetünkrõl beszélnek az album képei. Egyik-másikáról az évtized elõtti önmagunkat is látjuk. E kor is egyszeri volt, visszahozhatatlan, akár a szõke ifjúság. Visszahozhatatlan, ám méltó az emlékezésre!
Most lássuk a "sztorit", a hajdani történetet. Mondom jégzajlásos, tavaszi világ volt ez, romantikus, teremtõ idõ, új "népek tavasza". Hívószavai: szolidaritás, hazafiság, európaiság, szeretet és szívélyesség, civilbátorság.
A híres, vasfüggöny - szakítássá "fajult" Páneurópai Piknik gondolata Kelet-Magyarországon fogant, Debrecenben, az ottani Magyar Demokrata Fórumos ellenzékiek összejövetelén. Pontosan 1989. június 30-án, egy forró pénteki délutánon, a Régi Vigadó nevû zöldvendéglõben.
Állítsuk be az idõbe az ötletgazdát Mészáros Ferencet, a debreceni építésznõt Filep Máriát és a soproni fõszervezõt Magas Lászlót.
Habsburg Ottó debreceni látogatásakor született az ötlet: legyen egy vidám baráti találkozó, egy igazi "piknik" a vasfüggöny helyén, a martonvásári "Sorsközösség Tábor" részvevõinek,
-Kelet-Európa majd’ minden országából hazánkba érkezõ értelmiségieknek, politikusoknak- a részvételével. Védnököknek felkérendõk: Habsburg Ottó, az Európa Parlament képviselõje és Pozsgay Imre reformkommunista államminiszter, aki sokat tett Magyarország demokratikus átalakulásáért.

Jellemzõ a korra az a lelkes amatõrizmus, a mostoha körülményeket legyõzõ furfang és lelkesültség, ahogy a kis debreceni csapat - e "botcsinálta politikusok", egy diszpécser, egy mérnök és a földet mûvelõ közgazdász - szervezte a találkozót. Filep Mária írja: "Feri (Mészáros Ferenc) munkahelyén megszigorították a telefonálást, odahaza pedig nem volt telefonunk, írógépünk, faxunk. Az irodám lett a szervezés központja. Sajnos, a távolsági hívást lekapcsolták a hivatali telefonról, és ez kemény akadályt jelentett. Hihetetlen leleménnyel “csiholtunk" kapcsolatot a Pozsgay - titkársággal, Sopronnal, Béccsel... Munkatársam felhívta az édesanyját és visszahívást kért. A bejövõ városi vonalat csentük el..."

A debreceni MDF-esek a "Páneurópai Piknik" ötletével természetes szövetségesre találtak Sopronban, a soproni ellenzékiek körében. A soproni MDF 1988 november 4-én tartotta elsõ nagy sikerû nyilvános ülését, majd két hét múltán hivatalosan is megalakult. A "Soproni Ellenzéki Kerekasztal" (Magyar Demokrata Fórum, Szabad Demokraták Szövetsége, Fiatal Demokraták Szövetsége, Független Kisgazdapárt) másodikként alakult az országban, a budapesti modellt követve.
A Soproni MDF kezdeményezésére közösen dolgoztak a "Páneurópai Piknik" szervezésén. Ekkor még a pártállam lebontása volt a közös cél, még nem állították szembe egymással az ellentétek a két legerõsebb ellenzéki erõt, a Magyar Demokrata Fórumot és a Szabad Demokraták Szövetségét sem.
A helyi ellenzék, több kezdeményezéssel is fölhívta magára a szûkebb pátria, de az ország figyelmét is. 1989 június 15-én megható – fájdalmas gyászünnepséget rendezett - (egy nappal Nagy Imre 1956-os magyar miniszterelnök és mártírtársai budapesti temetése elõtt) - a sopronkõhidai rabtemetõben. Itt az ’56-os forralom után Gyõrött kivégzett nyolc mártír teteme volt eladdig elrejtve, és Szigethy Attilának, a Dunántúli Nemzeti Tanács volt elnökének holtteste, aki –a hivatalos verzió szerint- önkezével vetett véget életének. A több ezer ember részvételével megtartott gyászszertartáson a mártírok -33 év után - megkapták- a megkésett végtisztességet.
Azután ez a kis ellenzéki csapat -minden nehézségen akadályon túljutva- együtt a debreceniekkel, megszerezte ezt a sok ezer embert megmozgató találkozót, 1989 augusztus 19-én, Sopron mellett, Sopronpusztán, a régi pozsonyi országútnál.
S e szervezéssel, magyar-osztrák határ megnyitásának programba iktatásával, országszerte terjesztett, a külföldi sajtó kezeihez is odaadott program széles körû nyilvánosságával megteremtette a lehetõségét, hogy több száz NDK állampolgár (600-800 fõre becsült) törjön át Sopronnál Ausztriába. A Piknik -felülemelkedve az eredeti elképzeléseken-, igazi nagy "durranás" lett (az egyik szervezõ kifejezése), és fölgyorsította az államszocialista rendszerek összeomlását. A magyar kormány részben ezen esemény kényszerítõ hatására nyitotta meg a határt Magyarországon a (táborokban és a nyugati nagykövetségeken) összezsúfolódott NDK-s állampolgárok elõtt.

"Borult a hivatalos program, de mint késõbb kiderült: egész Kelet-Európa!" (egyik visszaemlékezésbõl).

A '89 augusztusi határnyitás után az MSZMP még keménykedett: lezárták a Sopronba vezetõ utakat, a csomópontokhoz fegyveres munkásõröket állítottak és lövöldöztek a zöld határon menekülõ NDK-sok feje fölé. (Sopron mellett, Kópházán a földeken dolgozó parasztok fogták le a lövöldözõ határõrök kezét.)
Végül, szeptember 11-én a kormány megnyitotta a határt és Nyugatra engedte az országban összezsúfolódott több tízezer keletnémetet.
Nem szeretnék túlozni: Tudjuk, amit azt az egyik szervezõnk megfogalmazta: "A kisember úgy kerül a történelem sûrûjébe, hogy észre sem veszi."
A Piknik-szervezõk eredetileg nem tervezték az NDK-sok átengedését. Ma sem gondolják azt, hogy az általuk szervezett akció több volt mint egy “tûszúrás a rendszer lufiján”, ám az tényleg elpukkant, s a dominó-elv értelmében "borult egész Kelet-Európa."

Néhány hét múltán a németek már lelkesen bontják a berlini falat, majd Prágában gyõz a "bársonyos forradalom". December elején Pozsony és Hainburg között már a csehszlovák vasfüggöny lebontását ünnepelik forró testvéries hangulatban: osztrákok, szlovákok, csehek és magyarok...
Karácsonykor Temesvárról elindulva gyõz a romániai forradalom... Soha ily’ reményteljes “tavaszi” idõt, mint ez a mi idõnk! Ez az "elrabolt" Kelet-Közép-Európa visszaszerzésének ideje. Évtized múltán, sok küzdelem utján, látjuk, az újraépítkezés, a demokrácia-építkezés lassú és nehézkes, Kelet-Közép-Európa népei a történelmi örökség súlya alatt nehezen egyenesednek ki. Lekoptak rólunk, a "89-es nemzedékrõl" az illúzióink, talán alábbhagyott a lelkesedésünk is, kissé megfáradtunk. De a hitünk megmaradt. A hitünk. hogy a demokrácia életünk méltó politikai kerete, hogy a szabadság szent dolog, hogy méltóbb a magunk hozta törvények uralma alatt élni, mint emberek uralma alatt, bármilyen nevû és rangú diktatúrában...

Ezerszer és újra mondhatjuk: megtettük, amit tehettünk és megtennünk érdemes volt!

"Köszönjük, élet! áldomásidat,
Ez jó mulatság, férfimunka volt!"
(Vörösmarty Mihály)
Mit tehet még hozzá a krónikás, a kor- és szemtanú? A fotók, az "áttörés" drámai képei beszélnek.
Nagyítsunk ki még néhány képet, idézzünk pár résztvevõt. Egy fiatal német anya rohantában elesik és elejti a gyermekét. A magyar határõr felemeli és utána viszi.

"Mire felértünk a táborhelyrõl már nyitva volt a kapu. (A keletnémetek már délután három órakor áttörték.) Egy német házaspár még lenn a réten megkérdezte, hogy hol nyitják a határt? Mondtuk, jöjjenek velünk. A kapu közelében bevallották, hogy õk most itt átmennek és nem is fognak visszajönni. A táborban parkol a fehér Wolkswagen autójuk, itt az indítókulcsa. fogadjuk el. Az öcsémék visszautasították az ajánlatot. Még az osztrák oldalról is integettek, hogy dobják a kulcsot. De nem fogadták el." (egy visszaemlékezõ)

"Augusztus 19-e nekünk addig családi ünnep volt. a házasságkötésünk évfordulója.1989 óta azonban dupla ünnep... Sok kedves emlék tûnik fel elõttem, ha eszembe jut az a nap. A tömeg, a jókedv, a megkapó hangulat... a sok zokogó, az osztrák földet csókolgató, az útlevelüket lobogtató NDK-s. Amikor nyilvánvalóvá vált, hogy büntetlenül átmehetnek a határon, szinte tomboltak örömükben... A legszívfájdítóbb élményem másnap volt, amikor kimentünk a helyszínre takarítani. Elhagyott autók tucatszám, az egyik Trabi hátsó ülésén egy kispárna és egy baba. Azóta eltelt tíz év. a baba tulajdonosa már ma nagy lány lehet, valahol Németországban. Vajon emlékszik erre a napra?” (egy visszaemlékezõ)

1992-ben férjemmel két hónapot Göttingenben töltöttem. Egyik nap a városi múzeumba mentem, ahol a helytörténeti kiállítások mellett volt egy terem, ahol a régi NDK relikviái voltak kiállítva... Átsiettem a szobán, gondolván: kit izgat ez, ismerem az unalomig... A teremõr azonban utánam szólt: - Asszonyom, ezt miért nem nézi meg, ez is érdekes! Azt válaszoltam, magyar vagyok, hasonlókat láttam itthon sokáig, már látni sem bírom. Kérdezte, honnan jöttem? Mondtam, Sopronból. Erre elkerekedett a szeme, elkezdte a kezemet rázogatni, majd sírva mondta: - Maguknak köszönhetem, hogy a testvéremet ennyi év után viszontláthattam. Tudja meg asszonyom, hogy azóta mindig imádkozom a magyarokért. Arra gondoltam, ha ez így van, megérte.” (egy visszaemlékezõ)

* * *

"Bontsd és vidd" "Baue ab und nimm-mit" - volt a Piknik jelmondata. A "vasfüggönyök" mindenütt megszûntek. Európa népei lebontották a testük köré font drótkerítéseket. Mit is kívánhatnánk magunknak, mit Európának? Soha-soha újra ne épüljenek! S mindez, amit leírtam a következõ generációnak már csak történelem legyen, egy sztori a történelemkönyvükben. Egy sztori a vasfüggönyrõl és annak szétbontásáról: valahol Európában, a Nyugat és a Kelet hajdani határán. Magyarországon, Sopronpusztán, 1989 reményteli, forró nyarán.

Dr. Borbély József




 
PiknikKövetkezmények
Copyright © 1997., ISE, Sopron
Sopron Home