Kedves Vendégeink
Mielõtt fölcsendül Bartók és Beethoven zenéje, engedjék meg, hogy röviden tájékoztassuk Önöket, milyen eseményt ünnepelünk a mai napon.

Mint ismeretes a II. Világháború gyõztes hatalmai Európát kettéosztották. A nyugati hatalmak érdekeltségi övezete és a szovjet fennhatóság alá kényszerült kelet-európai országok között vasfüggöny húzódott, melynek két oldalán állig fölfegyverzett  hadseregek és rakétarendszerek álltak készenlétben egymás megsemmisítésére. A szemben álló hatalmi tömbök évtizedeken át arra kényszerítették kontinensünk népeit és nemzeteit, hogy egymástól elzárva, egymás ellenségeként éljenek. A brutálisan kettéhasított Németország, a hírhedt berlini fal, a több ezer kilométeren áthúzódó szögesdrótok nem csupán Európa, de az egyetemes emberiség szégyenét jelezték. 1989 tavaszán a magyar kormány elhatározta, hogy az ország nyugati határán húzódó vasfüggönyt - elsõként az európai országok közûl  - megszûnteti. Tíz esztendõvel ezelõtt 1989 augusztus 19-én  Sopron város közelében - a debreceni és soproni polgárok ötlete alapján  megrendezett - Páneurópai Piknik keretében a kinyílt határszakaszon a kettészakított Európa népei között szabaddá vált az út. Már az elsõ órákban több száz Magyarországra menekült NDK állampolgár ment át szabadon Ausztriába, majd onnét az NSZK-ba, hogy több évtizedes távollét után találkozhasson nyugaton élõ testvéreivel, rokonaival, honfitársaival. Szeptember 10-én a magyar kormány meghozta a végleges határnyitásra vonatkozó döntését, ezáltal több mint félszázezer keletnémet menekült élhetett a szabadság lehetõségével. Ezzel a magyar nemzet végleg Európát választotta! A határ áttörést és a határnyitást azóta is úgy tartják számon világszerte, mint meghatározó lépést a berlini fal lebontásához, Németország egyesítéséhez, az egységes Európa létrejöttéhez vezetõ úton. Az örömteli esemény új korszakot nyitott a magyar-német kapcsolatok évezredes történetében: a kölcsönös tisztelet és segíteni akarás korszakát.
Mindaz ami 1989. augusztus 19-én Sopron környékén történt, tiszteletre és emlékezetre méltó azért is, mert a népek békéjét és szabadságát szolgálta. Immár évek óta hagyomány, hogy a határnyitás évfordulóján  Beethoven IX. szimfóniáját, az emberiség Himnuszát magyar, japán, német és osztrák mûvészek szólaltatják meg.

Reméljük, hogy a béke és szabadság ünnepére érkezõ hazai és külföldi vendégeink maradandó élményekkel gazdagodnak vendégszeretõ városunkban. Köszönjük figyelmüket!

Sopron, 1999. augusztus 19.

Az Európa Koncert szervezõi

 



 
PiknikKövetkezmények
Copyright © 1997.,1998.,1999., ISE, Sopron
Sopron Home