Dr. Hannes Porias osztrák nagykövet beszéde

A barlangszínház figyelemre méltó keretei között megrendezett mai ünnepi esemény kezdetén Ludwig van Beethoven "Egmont-nyitányát" volt módunkban meghallgatni. Nem nehéz a zenemûvészet ezen jeles mûve, és ittlétünk alkalma közötti hasonlóság fellelése: a flamand gróf holland hazája szabadságának és függetlenségének bátor harcosa volt - olyan feladatnak elkötelezettje, mely kitöltötte az életét.
Európa második világháborút követõ, évtizedekig tartó kettéosztottsága szintén nem utolsósorban egyfajta "szellemi" megszállás rendszerén alapult - egy olyan rendszerén, amely a szabad véleménynyilvánítást, a szabad írást, sõt a szabad gondolkodást is gyakran lehetetlenné tette.
Mégis megtörtént a nem várt esemény: egy látszólag teljesen lebiztosított rendszer kártyavárként hullott darabjaira 1989-ben, a szabadság, a demokratikus Európa eszméje gyõzedelmeskedett. Az akkor Német Demokratikus Köztársaság számtalan polgárának a Szabad Világ utáni vágya váltotta ki azt a fejlõdést, amely Közép- és Kelet-Európa népei számára tette lehetõvé a jogállami demokrácia keretei közötti új életet.
Mint az Osztrák Köztársaság magyarországi képviselõje rendkívüli örömömre szolgál, hogy éppen az országaink közötti határ volt az, ahol az elsõ repedés következett be a "vasfüggönyön". Ki ne látta volna azt a híres felvételt, melyen Horn Gyula és Alois Mock külügyminiszterek, kezükben fémvágóval, éppen a drótkerítést vágják át?!
Ki ne emlékezne azokra a televíziós képekre, melyek németek ezreit mutatták, akik Magyarországról jövet Ausztrián át igyekeztek új hazájukba! Sok minden történt az azóta elmúlt 8 évben. Az európai integrációs folyamat minden probléma és nehézség ellenére halad elõre. Az Európai Unió keleti bõvítése által lényegesen közelebb kerültünk közös célunkhoz, egy szabad, stabil és gazdaságilag eredményes Európához.
Ennek szellemében az Európai Bizottság Magyarország belépési tárgyalásainak felvételével kapcsolatos pozitív állásfoglalása nem csak az Önök hazája, hanem Európa egészének sikere is: egyértelmûen kifejezésre jut a magyar nép elmúlt években elért teljesítményének elismerése.
Meggyõzõdésem, hogy azok a problémák, melyek még elõttünk állnak, ugyanazzal az elkötelezettséggel és az együttmûködés szellemében megoldhatók, és hogy a további közös utunk, melynek elsõ szakasza olyannyira látható módon itt, a magyar-osztrák határon kezdõdött, eredményes lesz.
Hölgyeim és Uraim!
Beethoven IX. Szimfóniájának azon része, melyet késõbb hallani fogunk, Friedrich von Schiller "Örömódájának" megzenésítése. Amint mindnyájan tudjuk, ez Európa himnuszává lett, és amiért itt és ma bemutatásra kerül, egészen különleges erõvel szimbolizálja az akkori magyar kormány határnyitásra vonatkozó döntésének helyességét. Ez, a szó teljesebb értelmében "európai" döntés volt.


PiknikEurópa Koncert 1997

Copyright © 1997., ISE, Sopron
Sopron Home