datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

  	képek
| továbbküldés e-mailben | nyomtatás

Zólyom várában látható id. Storno Ferenc életműve

Id. Storno Ferenc munkássága ismert a szlovákiai szakmai körökben. Most a nagyközönséghez is részletesen megtudhatja, hogy miként kötődik a Felvidékhez Storno Ferenc, mi több, a Zólyom várához érkező magyarországi látogatókat novemberig a soproni Storno-életmű fogadja a Szlovák Nemzeti Múzeum tárlatán.

A műemlékfelmérés, építészet, restaurálás nagy mestere, id. Storno Ferenc (1821-1907) munkái bemutató tárlat nyílt meg a szlovákiai Zólyom várának impozáns oszlop-csarnokában.

Storno a Monarchia egész területét bejárta, így 1876-ban Besztercebányán a dómtemplom Barbara-kápolnájába új neogótikus berendezési tárgyakat és üvegablakokat tervezett. Az 1880-as évektől két fiával, az építész Storno Kálmánnal és a festő ifjú Storno Ferenccel több jelentős felvidéki templom helyreállításán dolgozott: így Nyitrán a Boldogasszony-templom (1878), majd a körmöcbányai Szent Katalin templom (1883-1886), a garamszentbenedeki bencés apátsági templom (1882-1885) helyreállításán.

Halálának 100. évfordulóján, tavaly a soproni Lábasházban nyílt meg az az életművét bemutató kiállítás, amelynek anyagát Grászli Bernadett a Győri Városi Művészeti Múzeum és Kiss Melinda a Soproni Múzeum művészettörténészei gyűjtöttek egybe és rendszereztek.

 

0805zolyomalb05.jpg

 

A zólyomi tárlaton, amely november 16-ig látogatható, Sopront Sass László, az önkormányzat Kulturális bizottságának elnöke képviselte, dr. Kovács Béla, a Győr-Moson-Megyei Önkormányzat főjegyzője mondott megnyitó beszédet.

- Id. Storno Ferenc munkássága ismert a szlovákiai szakmai körökben – mondta el Dusan Buran, a Szlovák Nemzeti Múzeum középkor-kutatója, aki a soproni kiállításmegnyitó után fontosnak tartotta Szlovákiában is bemutatni az anyagot. Felvidék Storno munkásságának egyik fontos helyszíne. Zólyom környékén,– Nyitra, Körmöcbánya, Garamszentbenedek – közelében az értékes dokumentumanyag erősebb érzelmi töltetet is kap, és még hitelesebben hat a látogatókra – magyarázta a helyszínválasztást Dusan Buran.

A zólyomi vár külföldi látogatóinak több mint a fele Magyarországról érkezik, akiknek bizonyára különleges élményt ad, hogy Zólyomban a soproni id. Storno Ferenc munkáival találkoznak.

 

0805zolyomalb06.jpg

 


Ki volt id. Storno Ferenc?

Id. Storno Ferenc tanult szakmája, a kéményseprés mellett a romantikus historizmus szellemében festészettel, épülettervezéssel, stílszerű műemlékhelyreállítással és műgyűjtéssel foglalkozott.

Fiatal korában tehetséges rajzolóként és festőként indult pályája, később mégis az építészet területén kifejtett munkássága hozta meg számára az elismerést, a szakmai népszerűséget. Tevékenységét három fő csoportra bonthatjuk: a középkori műemlékek felmérésére,

ehhez kapcsolódva restaurátori tevékenységére, amit a historizmus irányelve szerint „stílszerű" műemlék-helyreállításnak is nevezhetünk, valamint a saját invenció alapján készített épületterveire.

 

0805zolyomalb07.jpg

 

Rendkívüli szorgalma, fontos egyházi és baráti kapcsolatainak köszönhetően műkedvelő kéményseprőből a történelmi Magyarország területén korának egyik legsokoldalúbb és egyben legfoglalkoztatottabb autodidakta művészévé vált

A historizmus művészei a tudatosan felfedezett történeti múlt formakincsét új művészeti kontextusban helyezték. Különböző műalkotásokhoz, kézműves feladatokhoz megfelelő történeti stílust rendeltek.

Szakrális épületek tervezése és berendezése esetén a középkort idéztek fel, a lakóház és középülettervezésben szabadabban alkalmazták a „neostílusokat".

Az építészek és a képzőművészek közül egyesek a gótika, mások a reneszánsz vagy a barokk elkötelezett híveivé váltak, de a historizmus szellemiségét igazán átérző alkotók, engedve a kor éppen divatos „stílushóbortjainak" a legkülönfélébb stílusirányzatokban dolgoztak.

 

0805zolyomalb09.jpg
Kiss Melinda, Grászli Bernadett és Dusan Buran a zólyomi vár oszloptermében

Id. Storno Ferenc munkásságáról írott visszaemlékezésében a historizmus stílushasználatáról a következő sorokat jegyezte le: „…minden stílustörekvés adott kiválót, megbecsülésre méltót… Hosszú éveket betöltő és sokoldalú tevékenységem során lehetőségem

nyílt, arra, hogy csaknem minden stílusirányzatban kipróbáljam magam, és biztosan állíthatom, hogy csaknem mindegyiket megkedvelhetjük.

 

0805zolyomalb10.jpg

 

Évekkel ezelőtt az ún. "császárstílus" idegen volt számomra, de egyszer megbízást kaptam, hogy e stílusba restauráljak egy kastélyt és olyannyira elmélyedtem benne, hogy igazi örömmel dolgoztam, amit egyébként minden restaurálásnál fontos." …Lerajzoltam jószerint mindent, ami kezem ügyébe került, a rajzolás tárgyaiban igazán nem voltam válogatós. Ezért aztán meglehetős sokoldalúságra tettem szert, amire későbben igen nagy szükségem is lett."

Képgaléria

B. Tóth Éva

2008. augusztus 8. / Kultúra