datum+nevnap
| | |


Belvárosi képek
 
 
Turisztikai Portál Önkormányzati Portál E-Ügyintézési Portál Társulás

továbbküldés e-mailben | nyomtatás

A soproni németek kitelepítésére emlékeztek

 Az 1946-os év a többmint 700 éves Sopron történetének egyik legválságosabb éve volt, amikor is mintegy 7000 német ajkú polgártársunkat idegen hatalom nyomására telepítettek ki. Akaratunk ellenére idegen hatalmak döntötték el sorsunkat.



A Soproni Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Sopron és környéke Német Kulturklub közös szervezésében tartottak megemlékezést az 1946-os német kitelepítés 70. évfordulója alkalmából. 

Hetven esztendővel ezelőtt 1946 tavaszán történt a soproni német honfitársaink elüldözése Németországba - mondta emlékező beszédében dr. Fodor Tamás polgármester.

 

ccIMG_5557.jpg

Sopron és környéke Német Kulturklub nevében Krisch Magdolna köszöntötte az egybegyűlteket, méltatva az emlékezés fontosságát

 Az 1946-os év a többmint 700 éves Sopron történetének egyik legválságosabb éve volt, amikor is mintegy 7000 német ajkú polgártársunkat idegen hatalom nyomására telepítettek ki. Akaratunk ellenére idegen hatalmak döntötték el sorsunkat.

 

ccIMG_5559.jpg

A városvezető emlékeztetett: a hivatalos kifejezés: a kitelepítés volt, de ez a szó messze állt 1946-ban akkori, tényleges jelentésétől. Amit az állami szereplők kitelepítésnek hívtak, az valójában a magyarországi németek teljes vagyoni kifosztását és otthonukból történő elűzését jelentette. Elvették tőlük a házukat, a vagyonukat és megfosztották őket a legfontosabbtól, hazájuktól.

 

ccIMG_5561.jpg

- Nemcsak azoknak kellett elhagyniuk otthonukat, akiket a világháború alatt besoroztak a német hadseregbe. A listára kerüléshez elég volt, ha valaki német nemzetiségűnek nevezte magát. Vagy magyarnak vallotta magát, de német volt az anyanyelve. Elég volt kitelepítéshez az is, ha tudták róla, hogy annyira szereti a hazáját, hogy sohasem szavazna a megszállókat kiszolgáló kommunista pártra - fogalmazott dr. Fodor Tamás.

 

ccIMG_5564.jpg

 

"A soproni németség szenvedésének a története emlékeztessen minket arra, hogy minden ember elidegeníthetetlen joga ott élni, ahová született, abban a kultúrában, abban a városban, ami a saját otthona. Magunknak kívánok elegendő erőt és kitartást, hogy Európát megtartsuk, hogy a szülőföldön maradás jogát Európán kívül is érvényesíteni tudjuk.

Sopron város közössége nevében azt kívánom az itt élő soproni németajkú polgárainknak, hogy őrizzék meg elődeik emlékét, és tartsák meg gyermekeiket a soproni német kultúrában nevelkedő jó soproniaknak.

Köszönet illeti németországi barátainkat, hogy befogadták, otthont és munkát adtak német ajkú elűzött honfitársainkat, és egy új élet lehetőségét biztosították nekik.  Köszönetemet fejezem ki Sopron város nevében, mindazon német állampolgároknak, akik ma is segítik, ápolják a német-magyar kapcsolatot.

Köszönöm, hogy a Sopron és Környéke Német Kultúrklubnak, a Soproni Német Nemzetiségi Önkormányzatnak, valamint a Soproni Evangélikus Egyházközségnek, hogy mindig méltó módon őrzik a kitelepített soproni németség emlékét!

A közelmúltban ünnepeltük Bad Wimpfen városával kötött testvérvárosi szerződésünk 25. évfordulóját.

Éppen ezért nagyon örülök, hogy most itt köszönthetem őket. Engedjék meg, hogy külön is kiemeljem Michael Töltl úr munkásságát és megköszönjem itt, ezen a helyen, hogy Bad Wimpfenben a Heimat Múzeumon keresztül őrizte meg azt régi Sopront azok számára, akiktől elvették.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Ez az emlékmű nem csak a személyes emlékezés helye. Ez az emlékmű, amely mellett állunk figyelmeztetésül is áll itt. Emlékeztet bennünket arra, hogy soha többé ne avatkozzanak bele idegen hatalmak Hazánk, városunk életébe.

Ez az emlékmű példázza a kitelepítettek hazaszeretetét, hiszen ők új hazába kényszerülve sem felejtették el szülőföldjüket, nem törölték ki szívükből szeretett városukat, Sopront." - fogalmazott a soproni németek kitelepítésének 70 évfordulóján dr. Fodor Tamás, Sopron polgármestere.

 

 

ccIMG_5566.jpg

Az eseményen az ágfalvi Német Nemzetiségi Fúvószenekar  közreműködött.

Az 1946-os német kitelepítési emlékműnél  tartott megemlékezést német nyelvű irodalmi est követte, amelyen a Soproni Petőfi Színház művészei, Ács Tamás és  Simon Andrea színművész léptek fel, Süle Nóra zongoraművész közreműködésével az evangélikus egyházközségdísztermében.

 

ccIMG_5570.jpg

.

ccIMG_5574.jpg

.

ccIMG_5577.jpg

sopron.hu

2016. július 22. / Kultúra