![]() |
![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() ![]() |
![]() |
I.
A Belső ellenőrzés által ellátandó feladatokhoz tartozó munkakörök
Belső ellenőrzési vezető
Belső ellenőrzési munkatárs I., ll.
A Belső ellenőrzés általános és tevékenységi felügyeletét a jegyző látja el. A Belső
ellenőrzés tevékenységét közvetlenül a jegyzőnek alárendelve végzi.
ll.
A Belső ellenőrzés feladatai
A Belső ellenőrzés ellátja Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata és az általa alapított és fenntartott költségvetési intézmények és a Polgármesteri Hivatal, Sopron és Térsége Önkormányzati Társulás belső ellenőrzésre társult önkormányzatai és az általuk alapított és fenntartott költségvetési intézmények és a Polgármesteri Hivatalok, illetve Közös Önkormányzati Hivatalok, továbbá Sopron MJ Város Önkormányzatának részvételével működő önkormányzati társulások „Társulási Megállapodásban” foglalt esetben történő belső ellenőrzését. Tulajdonosi ellenőrzést tarthat a Társulás Önkormányzatának többségi tulajdonában álló gazdasági társaságoknál.
lll.
Részletes feladatok
A Belső ellenőrzés tevékenysége kiterjed az adott szervezet minden tevékenységére, különösen a költségvetési bevételek és kiadások tervezésének, felhasználásának és elszámolásának, valamint az eszközökkel és forrásokkal való gazdálkodásának a vizsgálatára.
A Belső ellenőrzés bizonyosságot adó tevékenysége körében ellátandó feladata:
- elemezni, vizsgálni és értékelni a belső kontrollrendszerek kiépítésének, működésének jogszabályoknak és szabályzatoknak való megfelelését, valamint működésének gazdaságosságát, hatékonyságát és eredményességét,
- elemezni, vizsgálni a rendelkezésre álló erőforrásokkal való gazdálkodást, a vagyon megóvását és gyarapítását, valamint az elszámolások megfelelőségét, a beszámolók valódiságát,
- a vizsgált folyamatokkal kapcsolatban megállapításokat, következtetéseket és javaslatokat megfogalmazni a kockázati tényezők, hiányosságok megszüntetése, kiküszöbölése vagy csökkentése, a szabálytalanságok megelőzése, illetve feltárása érdekében, valamint a költségvetési szerv működése eredményességének növelése és a belső kontrollrendszerek javítása, továbbfejlesztése érdekében,
- nyilvántartani és nyomon követni a belső ellenőrzési jelentések alapján megtett intézkedéseket.
A tanácsadó tevékenység keretében ellátható feladatok lehetnek tisztségviselői felkérés esetén különösen:
- vezetők támogatása az egyes megoldási lehetőségek elemzésével, értékelésével, vizsgálatával, kockázatának becslésével,
- pénzügyi, tárgyi, informatikai és humánerőforrás-kapacitásokkal való ésszerűbb és hatékonyabb gazdálkodásra irányuló tanácsadás,
- a vezetőség szakértői támogatása a kockázatkezelési és szabálytalanságkezelési rendszerek és teljesítmény menedzsment rendszer kialakításában, folyamatos továbbfejlesztésében,
- tanácsadás a szervezeti struktúrák racionalizálása, a változásmenedzsment területén,
- konzultáció és tanácsadás a vezetés részére a szervezeti stratégia elkészítésében,
- javaslatok megfogalmazása a költségvetési szerv működése eredményességének növelése és a belső kontrollrendszerek javítása, továbbfejlesztése érdekében, a költségvetési szerv belső szabályzatainak tartalmát, szerkezetét illetően.
A részletes feladatokat, az ellenőrzés eljárásrendjét, valamint a szakmai etikai kódexet, a belső ellenőrzésre társult önkormányzatokra vonatkozó egységes ,,Belső Ellenőrzési Kézikönyv” tartalmazza.
A belső ellenőrzési vezető feladatai:
Belső ellenőrzési munkatársak feladatai:
Vizsgálatvezető ellenőrként:
Beosztott ellenőrként:
Kiemelt belső ellenőrzési munkatársi feladatok:
Belső ellenőrzési munkatárs l.:
- folyamatosan figyelemmel kíséri az önkormányzati költségvetési szervek számviteli rendszerére vonatkozó szabályokat.
Belső ellenőrzési munkatárs ll.:
- folyamatosan figyelemmel kíséri az önkormányzati költségvetési szervek bérgazdálkodási rendszerére vonatkozó szabályokat.
Kapcsolattartás a Költségvetési Bizottsággal:
A Belső ellenőrzési vezető minden az önkormányzat, illetve a társulás belső ellenőrzésével kapcsolatos előterjesztés esetén részt vesz a Költségvetési Bizottság ülésein.
Az év során a Költségvetési Bizottság részére minden olyan belső ellenőrzési jelentést meg kell küldeni, amelyet a bizottság határozatában a Jegyzőtől igényel.
Kapcsolattartás a sajtóval:
Az ellenőrzések tapasztalatairól a sajtó részére a Jegyző külön engedélye alapján – a személyiségi jogok védelmére vonatkozó jogszabályi előírások betartásával -- adhat csak nyilatkozatot a Belső ellenőrzési vezető, vagy az általa felhatalmazott belső ellenőrzési munkatárs.
A Belső ellenőrzés dolgozói jogosultak az ellenőrzési okmányokon a munkakörük és besorolásuk megnevezése mellett, iskolai végzettségüket és szakképesítésüket, továbbá a minisztériumi regisztrációs számukat is megjelölni.
III.
Helyettesítés, kiadmányozás
A Belső ellenőrzési vezetőt távolléte vagy akadályoztatása esetén a belső ellenőrzési
munkatárs l. helyettesíti.
A Belső ellenőrzési vezető - jegyző által fenntartott ügyek kivételével - gyakorolja a kiadmányozási jogot. Távolléte vagy akadályoztatása esetén az őt helyettesítőt illeti ez a jog. Ebben az esetben a kiadmányt erre utaló jelzéssel kell ellátni.
IV.
Hatályba lépés
Jelen ügyrend 2022. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a Belső Ellenőrzés 2014. május 1-jén kiadott 4. változatú ügyrendje hatályát veszti.